baner11.png
25.06.2022
nieczynna
nieczynna
26.05.2022
 

strefa dla_dzieci

Nie tylko ksiązki

Książki... i nie tylko

 

Biblioteka dla dzieci to nie tylko wypożyczanie książek lub korzystanie z nich na miejscu. To także zajęcia plastyczne, spotkania z lubianymi pisarzami i ciekawymi ludźmi, konkursy literackie, prezentacje nowości czytelniczych, głośne czytanie ulubionych książeczek, przedstawienia teatralne i wiele innych form pracy z najmłodszymi.

 

Odbywają się tutaj również lekcje biblioteczne, podczas których dzieci dowiadują się, jak zostać czytelnikiem biblioteki i korzystać z księgozbioru, jak jest zbudowana książka i jaką ma historię itd. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników.

 

Dzięki temu półka z książkami kojarzy się dzieciom z czymś przyjemnym – z zabawą, przygodą, rozrywką, wiedzą podaną w ciekawej i atrakcyjnej formie. Życzymy sobie i dzieciom, aby tak zaszczepiona potrzeba kontaktu z literaturą pozostała w nich już na zawsze!

 

Zapraszamy do galeri zdjęć.

 

 

Cała Polska czyta dzieciom...

... Koronowo też!

 

cala-polska-plakat1Z całego serca popieramy kampanię „Cała Polska czyta dzieciom". Wiemy, że korzyści z niej płynące procentują potem przez całe życie. Gorąco zachęcamy rodziców do czytania swoim pociechom przez przysłowiowe 20 minut dziennie (a najlepiej i częściej, i dłużej). W naszej filii głośne czytanie przygód popularnych bohaterów i dziecięcej klasyki to jeden z ulubionych przez dzieci punktów spotkań z książką i lekcji bibliotecznych. W naszych zbiorach zbiorach rodzice i dzieci znajdą pozycje z listy książek, polecanych przez Fundację „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom". Fundacja gwarantuje, że książki te uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań- życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi.

Zapraszamy gorąco na stronę Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom": http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/

 

Fragmenty książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie" wydanej w 2010 roku przez Świat Książki. Książka odpowiada na pytanie co i jak czytać dzieciom, ale przede wszystkim dlaczego warto to robić.

 

„(...) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny

i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (....)"

 

„(...) Zacznijmy od korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego dziecka. (...) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę

i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem  i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi  z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu. (...)"

 

„(...)Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą.

Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny

i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (...)"

 

 

Partnerzy / Współpraca

 

czytam sobiedkkfrsiIK logo_2017legimiLustro-Biblioteki-logotyp-wersja-podstawowa1-1mkidnPROGGRAM ROZWOJU_BIBLIOTEK-01-278x170sbpw-bibliotece-banerwolne lektury

© Copyright 2012 MBP Koronowo. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www


ikona libra

logo bobliotekanar

logo narodo